پارس ساپورت
بازدید: 714
کد: KB-FA-IN-01
زمان انتشار: سه‌شنبه 27 تیر 1391

راه اندازی، نگهداری و مراقبت از سیستم HVAC

راه اندازی سیستم برودتی

راه اندازی سیستم برودتی را میتوان به صورت زیر تفسیر کرد:
پیشرفت مراحل نصب دستگاهها از مرحله ابتدایی تا مقطعی که سیستم، کار مورد نیاز را انجام دهد.
پیمانکاران بسیاری در این امر دخالت دارند: نصب کننده دستگاههای برودتی، برقکار، لوله کش، سازندگان ساختمان، نجار و .... به منظور همکاری نزدیک این پیمانکاران بسیار مهم است کلیه کارهایی که باید انجام گیرد تحت نظر یک نفر مهندس سیستمهای برودتی- انجام پذیرد. مراحل ایمنی در هر مرحله حتماً باید رعایت شود.

در زمان راه اندازی، مسائل زیر باید رعایت گردد:
1. با مراجعه به اطلاعات سازنده فقط از مبرد تعیین شده استفاده کنید.
2. مبرد جایگزین فقط در صورت تأیید سازنده دستگاهها استفاده شود.
3. مبردی که احتمال آلودگی در آن وجود داشته باشد استفاده نکنید.

آلودگی
مراحل نصب سیستم از هرگونه آلودگی و حتی الامکان به دور از هوای مرطوب انجام گیرد. از ورود هرگونه جسم خارجی مانند براده فلز، مواد جوشکاری، رسوبات کربنی- که بعد از جوشکاری ایجاد میشود- به سیستم لوله کشی جلوگیری کنید.

در صورت پیشگیری نکردن، در اثر هوا و رطوبت خوردگی ایجاد خواهد شد و مشکلات دیگری که در زیر آمده نیز بروز خواهد کرد:

1. اگر روغن استفاده شده آلوده باشد بر سطح لوله های مسی رسوب تشکیل میشود. این رسوب در یاتاقانها و سطوح صاف که حرارت بالا دارند ایجاد میشود. وجود رطوبت در سیستم نیز میتواند علت این امر باشد.
2. اگر تخلیه هوا در سیستم به درستی انجام نگرفته باشد، یخزدگی مشکل اساسی ایجاد میکند.
3. روغن همراه با گازهای تقطیرناپذیر در دماهای بالا تغییر شیمیایی پیدا میکند. تجزیه شیمیایی مبرد و روغن برای مبرد R22 و گروه R500 احتمال بیشتری دارد. در حضور مولکولهایی که شامل هیدروژن هستند این تجزیه شیمیایی تولید اسید هیدروکلریک و هیدروفلوریک میکند که برای کمپرسورهای بسته و نیمه بسته بسیار مضر است. به همین دلیل سیستم باید مدت زمان کافی تحت عمل تخلیه هوا قرار گیرد.

تخلیه (Evacuation)
تخلیه کامل هوا، رطوبت و گازهای غیرقابل تقطیر از سیستمهایی که از مبردهای هالوژن استفاده میکنند شدیداً توصیه میشود. اگر این کار به درستی انجام نشود وجود هوا و یا گازهای غیر قابل تقطیر باعث بالا رفتن فشار تخلیه کمپرسور شده و سیستم در دمای بالایی کار میکند. وجود هوا بدین معنی است که رطوبت نیز در سیستم وجود دارد. اگر مقدار رطوبت به قدری باشد که باعث اشباع خشک کن/فیلتر شود، رطوبت باقی مانده در شیر انبساط یا لوله مویی منجمد شده و جریان مبرد را مسدود میکند. اگر سیستم تحت آزمایش نشت مبرد با فشار بالا قرار گیرد و بعد از آن تخلیه کامل صورت نگیرد نیتروژن (ازت) باقی مانده باعث بالا رفتن فشار کار خواهد شد.

دو روش برای تخلیه سیستم: خلأ عمیق و روش رقیق سازی

روش خلأ عمیق
به منظور انجام تخلیه صحیح، یک پمپ خلأ (Vacuum pump) خوب مورد نیاز است. خلأ مناسب تحت شرایط عادی محیط باید تا 20 torr بدست آید. مدت زمان انجام خلأ عمیق بستگی به نوع سیستم دارد: هر چه سیستم بزرگتر باشد زمان بیشتری مورد نیاز است. مدت زمانی که یک سیستم باید تحت عمل تخلیه قرار گیرد به عهده تعمیر کار است و باید طبق دستورالعمل شرکت مربوط انجام گیرد. گاهی مشتری زمان خاصی را ملاک عمل قرار میدهد. واضح است که پمپ خلأ بزرگتر، زمان کار را کمتر میکند. بعضی وقتها سیستم را به مدت بیست و چهار یا چهل و هشت ساعت تحت خلأ قرار میدهند تا اطمینان صددرصدر حاصل شود که سیستم از هر گونه آلودگی مبراست.

مزیت روش خلأ عمیق در این است که:
الف) به جز مقدار کمی مبرد که در زمان آزمایش نشت مبرد در سیستم وارد میشود، مبرد دیگری تلف نخواهد شد.
ب) در سیستمهای بزرگ امکان بازیافت مبرد وجود دارد.


چگونگی کسب اطمینان از عملکرد بهینه سیستم
متخصصین ما با هدف کسب اطمینان از عملکرد صحیح سیستم و انتظار از عمر طولانی دستگاه و برای کاهش هزینه های عملکرد آن چک لیستی تهیه کرده اند.

علائم هشدار دهنده
هر یک از علائم زیر می تواند نشانگر فقدان عملکرد مطلوب در تولید یا چرخه سیستم باشد:

• کثیف بودن کویل های اواپراتور، کویل های کندانسور و فیلترها می تواند موجب کاهش عملکرد سیستم تهویه، افزایش هزینه انرژی و کاهش عمر دستگاه شود.
• چرخه نامناسب مایع مبرد می تواند موجب خراب شدن کمپرسور شده و افزایش هزینه برق را در حین کاهش طول عمر و بهره وری دستگاه به همراه داشته باشد.
• کثیف بودن مولفه های دمنده جریان هوای ناکافی و نامناسب ایجاد می کند که نتیجه در کاهش عملکرد و بهره وری سیستم دارد.
• متراکم شدن درین نیز میتواند موجب صدمه آب شده و درجه رطوبت داخل را تحت تاثیر قرار دهد.

کارهایی که باید انجام دهید:
به طور منظم و حداقل 4 دفعه در سال رسیدگی های لازم را انجام دهید(در ابتدای فصل سرد، در ابتدای فصل گرم، در اواسط فصل سرد و در اواسط فصل گرم).این رسیدگی باید شامل موارد زیر باشد:

• تعویض تسمه های کهنه
• تعویض فیلتر(بسته به محیط نصب دستگاه دوره تعویض متغیر است.)
• بازرسی و تعویض تسمه و دمنده
• بازرسی و روغنکاری محل دمنده
• نظافت درین، صفحه و سیفون چگالنده
• بازرسی روغنکاری ترموستات
• بازرسی اینکه عایق های اقتصادی تعبیه و قابل مصرفند.
• نظافت کویل های کندانسور و اواپراتور

مراقبت منظم
مراقبت و نگهداری منظم سیستمهای HVAC نه تنها شما را از عملکرد بهینه سیستم مطلع می کند، بلکه باعث میشود تا سیستم بهره ور و با طول عمر بالا کار کند.

برای کسب اطمینان از عملکرد صحیح سیستمهای خود، با بخش فنی ما تماس حاصل فرمایید.
آخرین بروزرسانی: یکشنبه 12 شهریور 1391 11:37:00
{{FOOTER}}asdasd